Weblog


Laatste weblog 2011, wetswijzigingen: WWB, dubbele heffingskorting, Wtcg en WWB-jurisprudentie - zondag 18 december 2011

 
Dit weblog sluit de rij van 43 in 2011. Ik vond afgelopen jaar een boeiend jaar en zie uit naar 2012 waarin een hoop te gebeuren staat!
 
Wat vooral mijn belangstelling heeft is het wetsvoorstel tot wijziging van de Wmo waarin gemeenten in 2013 verantwoordelijk worden voor onder meer het bieden van begeleiding. Het wetsvoorstel is nog steeds niet openbaar. Het is een boeiend maar geen eenvoudig onderwerp voor de uitvoering van de compensatieplicht. In januari 2012 verschijnt een artikel in Sociaal Bestek 'Zelfredzaam met Wmo begeleiding'. Deze uitgave van Sociaal Bestek is geheel gewijd aan AWBZ en Wmo.
 
Het cursusmateriaal krijgt de komende periode een update of wordt (verder) ontwikkeld. Onderstaande overzicht van scholing voor open inschrijving in 2012.
Dit aanbod kan ook incompany worden verzorgd.
 
Wetsvoorstel tot wijziging van de WWB & WIJ
Dinsdag 20 december weten we zeker of het wetsvoorstel in werking zal treden en op welke datum dat gebeurd. Uit de Nadere memorie van Antwoord blijkt dat De Krom bezig is met een wetsvoorstel tot wijziging van de WWB waarmee invulling wordt gegeven aan de motie Sterk. Dat zal - naar ik aanneem - samengaan met een aantal andere wijzigingen (omissies) die het huidige wetsvoorstel bevat. Op 13 december ontving de commissie nog een brief van de Landelijke Cliëntenraad, de Chronisch zieken en Gehandicaptenraad Nederland en de FNV Vakcentrale. De briefschrijvers vestigen de aandacht op het feit dat voor het gaan werken voor een jonggehandicapte met Wajonguitkering een negatieve prikkel uitgaat.
Niet geheel juist geformuleerd door de schrijvers, maar de Wajonger is wel onderdeel van het gezin, maar zijn inkomen uit Wajong-uitkering blijft buiten beschouwing. Gaat hij werken, dan wordt zijn inkomen uit arbeid volledig in aanmerking genomen. Dit is ook wat De Krom in zijn brief van 16 december aan commissie noemt. In mijn eerste weblog op 6 januari 2012 komt de nieuwe WWB uiteraard aan bod.
 
Wetsvoorstel geleidelijke afbouw van de dubbele heffingskorting in het referentieminimumloon
Sinds 1 januari 2009 is de afbouwregeling ingegaan waarmee voor werkende kostwinners de algemene heffingskorting (AHK) van de niet-werkende partner in 15 jaar wordt afgebouwd. Deze AHK kon eerder helemaal worden overgedragen aan de partner. Na deze afbouw krijgen kostwinners nog maar een keer de heffingskorting. Omdat uitkeringen zijn gebaseerd op het referentieminimumloon en nog wel met tweemaal de heffingskorting wordt gerekend moet dit gelijk worden gesteld. Gebeurd dat niet, dan loont het feitelijk niet om vanuit een uitkeringssituatie te gaan werken. Het verschil in inkomen tussen een stel met een uitkering en een werkende wordt dan namelijk steeds kleiner. Zonder wetswijziging zou vanaf 2018 de netto bijstand voor een stel dat niet werkt zelfs hoger zijn dan de netto inkomsten van een werkende kostwinner die minimumloon heeft. De dubbele algemene heffingskorting in het referentieminimumloon zal geleidelijk verdwijnen. Alleen voor de Algemene Ouderdomswet (AOW) blijft de dubbele heffingskorting gehandhaafd. Dit wetsvoorstel regelt ook artikel 31 lid 2 onder v WWB vervalt. Daarin werd (tot 1-1-2012) bepaald dat een tegemoetkoming op grond van artikel 3 Wet mogelijkheid koopkrachttegemoetkoming oudere belastingplichtigen wordt vrijgelaten als middel voor de algemene bijstand.
 
Wet tegemoetkoming chronisch zieken en gehandicapten (Wtcg)
De Wtcg is volgens mij onderhand een flink hoofdpijndossier van Minister Schippers. Uit onderzoek bleek al eerder dat de tegemoetkoming te vaak terecht komt bij mensen waarvoor deze niet is bedoeld. Het lijkt mij overigens bijzonder ingewikkeld om te doen dat op basis van zorggebruik, hulpmiddelen en indicatie van voorzieningen. Dat komt vooral omdat het recht en de uitbetaling op basis van geautomatiseerde selectie wordt vastgesteld. In tegenstelling tot eerdere beloftes aan de Kamer kan de Minister eind 2011 nog geen uitsluitsel geven hoe nu verder te gaan met deze wet voor wat betreft de afbakening van de doelgroep. De Minister informeerde de Kamer in een beknopte voortgangsbrief waarin de volgende drie lijnen uiteen worden gezet.
 
Als eerste twee maatregelen in 2012:
  1. Het criterium fysiotherapie wordt fors aangescherpt. Eerder bleek dat mensen die fysiotherapie hadden ontvangen (die volledig werd vergoed) toch een tegemoetkoming kregen van €306,-. Door gebruik te maken van fysiotherapie werden zij automatisch gelabeld als chronisch ziek of gehandicapt.
  2. Het criterium hulpmiddelen die duiden op levenslange beperking wordt opgenomen in de afbakening. Daaronder vallen ook de hulpmiddelen voor slechtzienden en blinden. Dit betekent dat mensen die tot nu buiten de automatische selectie vallen vanaf 2012 wel in aanmerking komen voor een tegemoetkoming.

De Ministerraad is inmiddels akkoord gegaan met deze twee voorstellen van de Minister.

Ten tweede de wetswijziging Wtcg
Er is een wetsvoorstel aanhangig tot wijziging van de Wtcg teneinde het recht op een tegemoetkoming afhankelijk te maken van draagkracht. Deze wijziging heeft betrekking op 2012 waarvan de tegemoetkoming in 2013 wordt uitbetaald.
Aanleiding hiervoor zijn onder andere de bezuinigingen en zal het Rijk in 2013 250 miljoen opleveren. De gekozen grenzen zijn gebaseerd op het jaarlijks bruto modale inkomen. Voor een meerpersoonshuishouden is dat vastgesteld op € 35.100,- en voor een eenpersoonshuishouden op 70% daarvan namelijk € 24.750,-. Bij deze inkomensgrenzen kan aan de bezuinigingstaakstelling worden voldaan. Op 15 december is echter een amendement ingediend wat bewerkstelligt dat de inkomensgrenzen naar boven zijn bijgesteld. De indieners van het amendement vinden dat de Wtcg terecht moet komen bij chronisch zieken en gehandicapten die vanwege hun beperkingen hoge meerkosten hebben. Door de tegemoetkoming inkomensafhankelijk te maken, is niet alleen het hebben van een handicap of chronische ziekte bepalend voor een tegemoetkoming, maar ook het inkomen. Voor de nieuwe hoogte van het toetsingsinkomen is de maximum grens van de zorgtoeslag 2012 overgenomen. Voor een meerpersoonshuishouden is dat € 51.691 en voor een eenpersoonshuishouden is dat € 35.059,-.
 
Als derde en laatste een onderzoek naar integratie met andere regelingen
De Minister start een onderzoek om de Compensatieregeling Eigen Risico (CER) en de Tegemoetkoming ouders van thuiswonende gehandicapte kinderen (TOG) op te nemen in de Wtcg. De Wtcg, de CER en de TOG hebben een vergelijkbare doelstelling namelijk: compensatie in de meerkosten of eigen betalingen vanwege een ziekte of handicap.
 
WWB-jurisprudentie
Een aardige uitspraak is CRvB 29-11-2011, BU7542 WWB. Het oordeel van de CRvB is weliswaar niet verrassend maar het is volgens mij wel de eerste keer dat artikel 57 WWB in geschil is.
 
Waar gaat het over? Belanghebbende vraagt bijzondere bijstand aan voor de kosten van gebruiksgoederen. De aanvraag wordt gehonoreerd en in het besluit staat dat - conform beleid - het geld voor de reparatie of aanschaf van de wasmachine, kookplaat gas, stofzuiger en televisie rechtstreeks wordt betaald aan een bepaald bedrijf dat de goederen zal leveren of repareren.
Als doelstelling van het beleid geldt dat de inrichting van een efficiënter en klantvriendelijker werkproces, een betere waarborging van de rechtmatige besteding van de bijzondere bijstand en de mogelijkheid om te besparen op de kosten van de verstrekkingen en uitvoering. Met het verstrekken van de goederen door één leverancier worden - naar oordeel van het college - de kwaliteit en duurzaamheid van de goederen waarvoor bijzondere bijstand wordt verleend beter gewaarborgd. In die visie stelt het college dat de belanghebbende hier belang bij heeft maar ook het college zelf bij de beoordeling van eventuele latere aanvragen voor bijzondere bijstand in de kosten van vervanging van deze goederen. Het college betoogt dat het gemeentelijk beleid een bovenwettelijk verstrekkingenpakket en dat het daarmee bevoegd is om de vorm te bepalen en beroept zich op CRvB 07-07-2009, BJ1918 WWB.
 
De onderliggende rechtbankuitspraak vernietigt het besluit voor zover het ziet op de verlening van bijstand voor duurzame gebruiksgoederen in natura en draagt het college op een nieuw besluit op bezwaar te nemen. Naar oordeel van de rechtbank kan betaling aan een derde uitsluitend plaatsvinden als de belanghebbende deze heeft gemachtigd de bijstand in ontvangst te nemen of wanneer wordt voldaan aan de voorwaarde van artikel 57 aanhef en onder a WWB, Betaling van de bijstand in natura kan uitsluitend plaatsvinden als is voldaan aan de voorwaarden genoemd in artikel 57 onderdeel b WWB. Nu daarvan geen sprake is, is het college niet bevoegd tot bijstandverlening in de vorm van goederen. Het college komt in hoger beroep.
 
Het oordeel van de CRvB
Allereerst stelt de CRvB vast dat er geen geschil is over de noodzaak van de kosten. En daarna gaat het dus mis voor het college. Zowel de rechtbank als de CRvB oordelen dat gemeentelijk beleid in strijd is met de wet voor zover het gaat om de wijze van bijstandsverlening.
 
Dit de doelstelling van het gemeentelijk beleid kan de CRvB niet afleiden dat de belanghebbende bij toepassing daarvan beter af is dan wanneer de toegekende bijzondere bijstand in overeenstemming met artikel 51 WWB in de vorm van een bedrag om niet aan hem wordt betaald. Naar het oordeel van de CRvB gaat het hier veeleer om een beperking van de vrijheid van de belanghebbende om te bepalen waar hij de gebruiksgoederen aanschaft. Als laatste wijst de CRvB er in dit verband op dat het college voldoende andere mogelijkheden heeft om te bereiken dat het bedrag van de bijstand daadwerkelijk wordt besteed aan de kosten waarvoor bijstand is verleend.
 
Tot zover voor dit jaar. Ik wens je fijne feestdagen en een goed begin van 2012.
 
Tot 6 januari met het eerste weblog van 2012!
 
Ingeborg

Reacties:

Er zijn nog geen reacties op dit bericht geplaatst.

Reageren:

Spam-beveiliging


Terug naar de vorige pagina >